Betedde sig annorlunda

2026-08-05 Kom sakta körande på en mindre lantbruksväg, hade fält med stubb båda sidor vid mig, när jag som på flera andra platser ser huvud som stickor upp från stubben. Ofta är det duvor eller svartfågel, men dessa betedde sig annorlunda.
Kunde snart konstatera att det var två rapphöns och då troligen ett par. När hönan klättrade upp på halm strängen såg jag kycklingar som följde henne. De var små för årstiden, säkert en andra kull efter att kanske misslyckats med första.
Jag kunde ta bilder på dem, såg att de ofta såg mot himlen, antar de var rädda för att upptäckas av rovfåglar.
Jag lämnade dem, så de kunde återvända till det ogräsbeståndets skydd, där jag först såg dem i kanten på stubben. Såg sedan på bilderna att deras korrekta näbbar vittnade om att de inte var uppfödda med näbbringar utan helt vilda, vilket är glädjande.
En art man känner glädje över de gånger man får se dem, för de är utsatta av många olika predatorer och även miljöer som passar dem försvinner. 

(Se bild Under Aktuellt)

alt alt

alt alt